"

Dračí hrdinové: Libor Hamzík

25. 08. 2017 Sdílej na Torrsen.cz

Libor Hamzík

Znamení horoskopu: váha       
Kormidelník na dračí lodi : na pádle 12 let, na kormidle 6 let
 

Libore, jak se říká - viděl jsem hada běhat, rybu lítat, ale to, co někdy předvádíte na kormidle dračí lodi, nad tím zůstává rozum stát… a v tom stavu se dá říci jediné „Respekt“.  Každý dragon si dokáže představit daný počet rozjížděk na 200m, semifinále, finále a také si dokáže představit téhož dne absolvovat 1 nebo 2km - to je pro dragona téměř standard, ale co vy – kormidelníci? Kolik jízd takový den vlastně s posádkami absolvujete?

To se samozřejmě odvíjí od toho, kolik posádek je přihlášených a kolik z toho je sportovních, které mají většinou vlastní kormidelníky, ale tak asi mezi 25 – 35 jízdami. Abych se přiznal, nikdy jsem to nepočítal, zkrátka jezdíme dokud závody neskončí.

Pomáhá kormidelník posádce, nebo se jen snažíte dojet do cíle tak, abyste loď udrželi ve směru dané trati?

Záleží, zda jde o posádku sportovní nebo amatérskou. U amatérských posádek se snažím vysvětlit techniku pádlovaní a různé věci týkající se závodu. U sportovních tohle odpadá, protože spolu trénují a tyhle věci znají. V samotném závodě musíš posádku správně nahecovat…to platí jak u sportovních tak amatérských posádek.

 

Jaké by měl mít kormidelník vlastnosti? Která je podle tebe ta nejdůležitější?

V první řadě musí být naprosto v pohodě, vyklidněný. Když není, posádka to většinou pozná, a to není na závodech úplně ideální. Jinak by měl být hlavně komunikativní, přátelský... jde hlavně o posádku, která by si měla závody užívat, a ne se stresovat.

Kormidelník by se měl postarat o to, aby si to závodníci opravdu užili. Ani nemluvím o tom, že by měl být dostatečně flexibilní a kreativní. Kormidlování na dračí lodi není mnohdy jen o kormidle, ale patří k tomu i jiné činnosti v rámci závodů.

Jaké závody pro tebe byly nezapomenutelné - které sis opravdu užil a které byly jak se říká „na krev“.

Co se týká pádlování, tak jsem moc rád, že jsem se mohl zúčastnit MS v Szegedu v roce 2013, to byl asi můj vrchol. Jinak na kormidle jsou pro mě všechny závody nezapomenutelné, protože každé závody jsou jedinečné svou atmosférou, složením posádek, prostředím… užívám si každé závody. Že by byly nějaké závody na krev, si ani nepamatuji... snad jedině, když máte večer před závodem „večírek“ 😊

Jak ses vlastně ke kormidlování dostal a kdy to bylo?

Kanoistiku jsem dělal od 10 let a dračí lodě jsou jen pokračování... od roku 2005 na pádle a od roku 2011 i na kormidle.

Máš nějakou oblíbenou posádku?

Ano, je to moje domovská posádka Brněnští draci. Jinak na závodech, kde se u posádek střídáme, nelze říct, že bych měl nějakou posádku neoblíbenou - vždy je to parta bezvadných lidí, kteří si to užívají a od toho se odvíjí i vztah mezi posádkou a kormidelníkem. Ještě jsem se nesetkal s nějakými negativními názory nebo vztahy.

Co na lodi nikdy netoleruješ?

  1. Alkohol – myslím tím, když už někdo nemůže ani chodit. jedno, dvě pivka se neřeší.
  2. Hádky v lodi i mimo – je to týmový sport a posádka musí držet při sobě, jinak to nejede.

Proč by si lidi měli najít cestu k dračím lodím? Co tebe na tomto sportu baví nejvíce?

Posádku dračí lodi tvoří 22 lidí, to už samo o sobě předurčuje, že to bude velká sranda, a když se na závodech sejde takových posádek i 60, tak už jde o masový sport, kde potkáte opravdu hodně lidí. Od toho už je jen kousek od vzniku nových přátelství, známostí, atp.. Je to samozřejmě i o fyzické kondici, a to všechno jsou asi také hlavní důvody, proč tento sport dělám.

Jaký je tvůj nejoblíbenější závod dračích lodí z těch, jež pořádá Torrsen Sports?

Nedá se to říct o jednom konkrétním závodě. Asi všechny závody od Torrsenu jsou skvělé, ať už se to týká prostředí nebo zázemí. Kluci se vždy snaží udělat závody tak, aby si to všichni pořádně užili 😊

Co bys letos pochválil v rámci organizace závodů a co bys naopak zlepšil?

Jak jsem již říkal, klukům z Torrsenu se opravdu daří udělat závody příjemné v každém směru. Takže musím pochválit jak výběr prostředí, tak veškeré zázemí pro závodníky i pro „personál“, který se o chod závodů stará. Jediná výtka by se asi týkala kvality lodí, ale je to jen otázka času, kdy se vychytají všechny mouchy na pěkných nových lodích.

Slyšel jsem, že krom všech sportovních aktivit a kormidlování jsi také začal trénovat posádku dračích lodí… co tě k tomu vedlo?

Tohle byla výzva, kterou jsem nemohl odmítnout a přijal jsem ji opravdu rád. Je to pro mne osobně zase posun někam dál a zkouška, zda zkušenosti z dračích lodí, které jsem pobral za těch pár let strávených na závodech od lidí, kteří tomu opravdu rozumí (Bob Janeček, Peťa Klíma Klimbera, Peťa Procházka Čáp, Oťas Holánek…a další a další ). Zkouška, zda zúročím a budou přínosem pro další lidi, kteří chtějí jezdit, zlepšovat se a hlavně vyhrávat.

Jak dlouho tě ještě budeme potkávat na kormidle?

To bude záležet hlavně na posádkách, jak moc budou spokojeni / nespokojeni s mým kormidlováním a taky na mém zdraví…😊

Libore, děkuji Ti za rozhovor a přeji pevné zdraví, abychom Tě na kormidle potkávali ještě hodně, hodně dlouho.


Jinde na Torrsen.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI